Pomoč
media

Stene in tla iz vodo-odpornih plošč

Če gradimo na območju z visoko podtalnico, če obstaja možnost poplave ali če se želimo zavarovati in zmanjšati stroške v primeru izliva vode in naprav v hiši, pri gradnji ali obnovi poskušamo graditi tako, da morebitno škodo čim bolj omejimo.

  • V montažnih objektih za zunanje in notranje obloge v pritličju uporabimo vodoodporne materiale, torej plošče na cementni osnovi namesto običajnih OSB in mavčnih plošč. Plošče na cementni osnovi (Aquafire, Aquapanel, Aquaroc) bodo ostale trdne tudi v primeru, če se namočijo.
  • Ker pa vodoodpornost še ne pomeni, da materiali ne vpijajo vode, jih je potrebno dodatno premazati z vodotesnimi premazi (Fassa Bortolo Aquazip, Isomat Aquamat Elastic, Jub Hydrosol Elastic ipd).  Na ta način bomo preprečili, da bi voda prodrla do toplotne izolacije in do nosilne konstrukcije. Enako velja za opečne in betonske stene in za cementne ali anhidritne estrihe. Na stikih sten in tal uporabimo sistemske tesnilne trakove.
  • V montažnih objektih uporabljamo parne ovire, ki omogočajo izsuševanje v obe smeri – navzven in navznoter. To so folijo z variabilno paroprepustnostjo, tipa Isover Vario KM ali Ampack Variano 3. Taka folija ne pomaga, če je zid premočen, priporoča pa se uporaba na saniranih zidovih, za katere ne moremo vedeti, ali se je konstrukcija res popolnoma presušila. Z uporabo take folije bomo zidu omogočili, da se bo sušil še naprej.
     

Upoštevajmo še:

  • Zunanjo hidroizolacijo zaključimo čim višje na zunanjih stenah. Do višine cokla uporabimo klasično hidroizolacijo iz bitumenskih trakov, višje pa čim bolj vodotesne omete, ki pa naj bodo paroprepustni. Do višine, ki je potencialno ogrožena, vgradimo za vodo neobčutljivo fasadno izolacijo (plošče iz penjenega stekla), ki vode ne vpija, tudi če je dolgo oz.stalno izpostavljena vodi.

Stike okenskih in vratnih odprtin izdelamo z vodotesnimi materiali (Tesnilni trak Ampack Komprimax ali Sillskin) na zunanji strani, na notranji pa s paro-zapornimi trakovi (Lepilni trak Ampack Fenax).

 

V primeru, da se nam je škoda že zgodila

  • Namočene obloge iz mavčnih plošč odstranimo, prav tako mokro izolacijo. Za nove obloge izberemo cementne plošče.
  • Nove obloge vgrajujemo šele, ko je nosilna konstrukcija dovolj osušena. Leseno konstrukcijo dodatno zaščitimo z biocidnimi sredstvi.
  • Če nadomeščamo obloge za zunanjih stenah, ne pozabimo na parno oviro.
Komentarji: 0
Brez komentarjev
Komentiraj

Vaš e-naslov ne bo objavljen.
Obvezna polja so označena z *