Pomoč
Steklena volna
Izberimo dobro izolacijo, da nas bo pozimi grelo in poleti hladilo.
V skupino mineralnih izolacij spadata kamena in steklena volna.
Steklena volna je proizvedena iz 60-80% stekla in ostalih večinoma naravnih materialov. S taljenjem surovin se pridobiva steklena vlakna, ki so dolga in prožna, zato se z izolacijo iz steklenih vlaken enostavno rokuje, zlahka zapolni praznine in z izboljšanimi recepturami nismo več deležni nadležnega pikanja kože, po polaganju.
Ker je izolacija iz steklene volne mehka, jo vedno uporabljamo tam, kjer ne bo direktne obtežitve. Večinoma se uporablja za izolacijo strehe, zunanjih in notranjih sten in pogojno tudi za tla.
Katero izolativnost steklene volne izbrati?
Stopnja izolativnosti materiala se meri z R vrednostjo. R vrednost pa določata lambda in debelina izolacije.
Nižja kot je toplotna prevodnost (označena z grško črko λ), manjšo debelino izolacije potrebujemo.
Tako bomo z lambdo 0,032 potrebovali le 160 mm izolacije, za 0,035 180 mm in za izolacijo z lambdo 0,040 200 mm debeline, da bomo imeli ekvivalentne R vrednosti.
Steklena volna ima poleg zgoraj naštetih prednosti tudi prednost v ceni, kajti cenovno je ugodnejša rešitev v primerjavi z drugimi izolacijami.
Če želite izvedeti še več o tem katero izolacijo izbrati in kakšna je pravilna izvedba izolacije strehe pri mansardi, si preberite blog Izolacija strehe z notranje strani.
Včasih je veljalo, da steklena volna bode in smrdi. Vendar so ti časi minili. Z razvojem veziv, ki ne prispevajo samo k bolj ekološki proizvodnji, se je poslovil tudi neprijeten vonj in pikanje.
Podjetje Ursa kot vezivo uporablja Lingnin. To je naravni polimer, ki ga najdemo v lesu in drugih rastlinah. Nastane kot stranski proizvod pri proizvodnji papirja in celuloze.
Podjetje Knauf Insulation je razvil Ecose tehnologijo, kjer je več kot 80% sestavin narejenih iz hitro obnovljivih in recikliranih materialov.
Nekaj poglavitnih prednosti mineralne izolacije:
- Ker izolacija ne navzema vlage in preprečuje razvoj plesni se kakovost bivanja poveča.
- Dolga življenjska doba izolacije pripomore tudi k dolgi življenjski dobi objekta.
- Zaradi svoje gostote zmanjšuje prehod zunanje hrupa v prostor in med samimi notranjimi prostori
- Steklena volna se klasificira v požarni razred A1, kar pomeni da izdelek v nobeni fazi ne prispeva k širitvi požara.
- Z dobro izolacijo doma bomo prispevali k trajnosti tudi sami.
Katero debelino steklene volne izbrati za streho?
Vsekakor velja, da se pri izolaciji stavbe ne splača varčevati.
Navadno so špirovci debeline 12-16 cm, kar ne zadošča kriterijem po dobri izolativnosti, zato pod špirovce vgradimo približno enako debelino izolacije. Če je streha že tako nizka, da je bivalni del zaradi tega omejen ali so špirovci tanjši, je vredno razmisliti katero izolacijo je smotrno izbrati, da bomo obdržali nivo kakovosti bivanja.
Boljša kot je izolativnost, tanjšo izolacijo potrebujemo, da dosežemo enak učinek.
Izolacije iz steklene volne s toplotno prevodnostjo 0,040 W/mK se praktično ne uporablja več, saj slabo ščiti pred poletno v vročino. Se pa zgodi, da pri obnovi podstrešja pogosto odkrijemo tovrstno izolacijo že vgrajeno. Če je še v dobrem stanju, jo lahko uporabimo na primer za izolacijo tal v konstrukciji lesenega stropa ali kot spodnji sloj pod špirovci.
Kanuf Isulation Naturoll Plus, Ursa DF 39
Če se odločimo za izolacijo s toplotno prevodnostjo 0,035 W/mK je najbolje uporabiti debeline 16 cm (med špirovci) in 10 cm oziroma skupno 26 cm.
Knauf Insulation Unifit 35, Ursa SF 34
Za stekleno volno s toplotno prevodnostjo 0,032 W/mK pa bomo za dober učinek uporabili debeline 14 cm in 10 cm oziroma skupno 24 cm.
Knauf Insulation Unifit 32, Ursa SF 32
Katero vrsto steklene volne izbrati za oblogo stene ali predelno steno?
Pri mineralni izolaciji za predelne stene pa ni tako pomembna toplotna prevodnost, kot je pomembna samonosnost. Tam kjer bomo izolacijo vgrajevali vertikalno, je pomembno, da se izolacija tudi po več letih ne bo sesedla in bo zapolnjevala celotno površino stene.
Predelne stene se navadno gradijo z medosno širino 625 mm, zato je izolacija namenjena predelnim stenam, že narezana na to širino, kar omogoči hitrejšo in enostavnejšo vgradnjo –
Knauf Insulation Akustik Roll (v zvitku), Knauf Insulation Akustik Board (v ploščah), Ursa TWF, Isover Piano
Vse pravice pridržane. Copyright © 2016 - Kalcer d.o.o. | Spletna trgovina
Ponudba na straneh se lahko razlikuje od ponudbe v trgovinah KALCER. Fotografije so lahko simbolične in ne zagotavljajo lastnosti izdelkov!