Pomoč
Suhi estrih
Izraz suhi estrihi se uporablja za način izdelave tal brez mokrih komponent, ki bi zahtevale dolg čas sušenja. Taki estrihi nadomestijo klasične cementne ali anhidritne estrihe, kadar nam je pomembna hitrost izvedbe, majhna teža in majhna višina. Gradnja tal z višinsko izravnavo, zvočno izolacijo in požarno zaščito poteka hitro, možna pa je tudi izvedba v samogradnji.
Suhi estrih (cena je odvisna od debeline in komponent, ki jih bomo izbrali) je lahko sestavljen iz več plasti, odvisno od potrebe, posamezni materiali pa imajo lahko več funkcij:
- sloj, s katerim izravnamo podlago. Navadno uporabimo suho ali mokro nasutje, ki je lahko in do določene mere zvočno izolativno.
- sloj za zvočno izolacijo. Za zmanjšanje udarnega ali pohodnega zvoka uporabimo kameno volno ali gumijasto podlogo Ecoroll.
- sloj za toplotno izolacijo. Kamena volna je poleg dobrega zvočnega izolatorja tudi toplotni izolator.
- nosilni sloj. Plošče, ki so dovolj trdne, da nanje lahko položimo finalno talno oblogo.
- Dilatacijski in tesnilni sloj. Ob robovih ne pozabimo vgraditi robnega traku, ki bo služil kot razmejitev med steno in podom in tako preprečeval prenos udarnega zvoka v obodno konstrukcijo. V kopalnici pa pred polaganjem ploščic uporabimo še tesnilni komplet wedi, ki bo preprečil zamakanje v primeru razlitja.
Če želite ponudbo, nam opišite trenutno situacijo in potrebno debelino suhega estriha. Cene imamo ugodne.
Kako se lotiti prenove starih tal si preberite v blogu Prenovimo stara tla. Priporočamo tudi ogled videa.
Zgodi se, da imamo podstrešje iz katerega bi želeli izdelati mansardno stanovanje, vendar je hiša stara in medetažne konstrukcije lesene. Kaj lahko storimo, da bomo kvalitetno izvedli estrih? V tem primeru nimamo veliko izbire, kajti mokrega estriha lesena konstrukcija vsekakor ne bi zdržala. Torej se odločimo za suhomontažni estrih, ki je 5 krat lažji kot mokri.
Seveda suhomontažni estrih ni primeren le za adaptacije, zlahka ga uporabimo tudi kot estrih pri klasični ali skeletni gradnji.
Suhi estrih : cena
Sicer je res, da je suhi estrih dražji od mokrega, vendar zahteva manj časa in omogoča hitrejšo selitev – posledično manj stroškov. Saj veste kaj pravijo: Čas je denar!
Prednosti suhega estrih v primerjavi z mokrim:
Očitna manjša teža – Mokri estrih ima približno 150 kg/m², zato je obremenitev velika. Suhi estrih obteži konstrukcijo zgolj 25kg/m².
Izbiramo lahko med različnimi nasutji. Nekatera se zmešajo z vodo, druga se posedajo, tretja imajo boljše zvočno izolativne lastnosti. Kljub nekaterim razlikam pa so vsa suha nasutja lahka, kar je ključnega pomena.
Čista vgradnja – Mokri estrih je mešanica cementa peska in vode. Torej si lahko zamislimo kot sopotnika tudi prah in umazanijo, kar pa marsikomu ni po godu. Če bomo izbrali suhi estrih bo umazanije in prahu občutno manj.
Hitrost izvedbe – Največja slabost mokrih estrihov je čas sušenja. Sušenje lahko traja tudi 2 meseca ali več, pri suhem estrihu se temu v celoti izognemo, kajti, izvedba do finalne obloge traja le dan ali dva. V današnjem času, ko se želimo čim hitreje vseliti v hišo, je to zagotovo ena izmed glavnih prednosti.
Debelina – Debelina estriha je poleg hitrosti izvedbe druga glavna prednost, ki botruje odločitvi za izbiro suhega estriha. Posebej pri adaptacijah ali mansardnem stanovanju, kjer je, zaradi višine fiksne višine kolenčnega zidu vsak centimeter dobrodošel, bomo zagotovo izbrali suho izvedbo.
- Najprej bomo tla pregledali in zamenjali vse deske, ki bi bile morebiti prešibke. Če ostajajo reže med deskami nanje položimo PE folijo, da nam nasutje ne bo uhajalo skozi reže.
- Nato se bomo odločili za nasutje, da bomo dobili ravno podlago za polaganje plošč.
Odločamo se glede toplotno in zvočno izolacijske lastnosti, posedanje in primernost za našo podlago. - Sledijo plošče, ki jih bomo položili na nasutje in bodo osnova za polaganje finalne talne obloge. Uporabimo plošče, ki so primerne za tlačno obremenitev, kot so Rigidur, Fermacell ali OSB.
- Tudi talno gretje lahko vgradite, čeprav se odločite za suhomontažno izvedbo estriha. Podjetje Variotherm ponuja suhomontažno talno gretje, ki je super tanko; le 2 cm.
Izberete lahko torej vrhunski suhi estrih. Cena pa je seveda odvisna od zahtevnosti podlage, velikosti, debeline, želja in potreb in nenazadnje tudi izvajalca.
Kako se lotiti prenove starih tal si preberite v blogu Prenovimo stara tla. Priporočamo tudi ogled videa.
Vse pravice pridržane. Copyright © 2016 - Kalcer d.o.o. | Spletna trgovina
Ponudba na straneh se lahko razlikuje od ponudbe v trgovinah KALCER. Fotografije so lahko simbolične in ne zagotavljajo lastnosti izdelkov!