Pomoč
media

Znebimo se plesni

Kaj sploh je plesen?

Plesen je vrsta glive. Glive nimajo klorofila, zato za rast ne potrebujejo svetlobe, temveč vodo in hrano. Kot hrana ji služijo gradbeni elementi v našem domu. Če temu dodamo še zadostno stopnjo vlage, dobimo idealne pogoje za nastanek in rast zidne plesni.

Za ljudi optimalna relativna zračna vlaga v prostoru je med 40% (pri 20⁰C) in 60% (pri 22⁰C). Že 70% relativna zračna vlaga v prostoru lahko povzroči nastanek plesni.

Zakaj se plesen pojavi?

Štiri članska družina proizvede na dan približno 15L vode z dihanjem in hlapenjem s kože.
Potem pa so dodaten vir nastanka vlage še kuhanje, sušenje perila, akvariji, sobne rastline...

En razlog za nastanek plesni je lahko nezadostno zračenje notranjih prostorov. Če ne zračimo dovolj, pride do zastajanja vlage v notranjosti in s tem do pojava plesni.

Drugi razlog za nastanek plesni pa so toplotni mostovi na ovoju zgradbe. Ti se največkrat pojavijo zaradi:

  • neizoliranih temeljev – pojav plesni v kleteh,
  • pri oknih (mesta okrog roletnih škatel) in vratih – plesen na špaletah, nad in pod okni,
  • slaba izoliranost celotnega ovoja stavbe in s tem nizka temperatura sten povzroči kondenzacijo vlage na površini sten

Tretji razlog pa je voda, ki zmoči konstrukcijo. Voda lahko zaide v stene, tla ali strop zaradi počenih žlebov in odtočnih cevi, poškodovane fasade, izliva vode v hiši zaradi okvare pomivalnega ali pralnega stroja in ne nazadnje zaradi poplave.

 

Kako plesen preprečiti?

Če se želimo uspešno in dolgotrajno rešiti plesni, moramo odstraniti vzrok nastanka vlage, vendar je to pogosto težko ali sploh neizvedljivo. V takem primeru se lotimo odpravljanja posledic ob zavedanju, da se bomo s podobno situacijo srečevali vsakih nekaj let, če ne celo vsako leto.

  • Prvi korak je vsekakor zadostno zračenje celega stanovanja – vsaj 3 krat na dan za 5 minut, da se zamenja zrak v prostoru.
  • Drugi korak je učinkovito odstranjevanje plesni. Uporabimo lahko Knaufovo sredstvo za odstranjevanje plesni.

 

Pravilen postopek odstranjevanja plesni:

  1. Najprej poskrbite za svojo zaščito in si nadenite masko in rokavice. Zaprite vsa okna in vrata, da preprečite prepih, saj spore plesni letijo po prostoru.
  2. Prizadete površine obrišite z mokro krpo, ki jo po uporabi zavržete.
  3. Nanesite sredstvo za odstranjevanje plesni Knauf. Pustite delovati 10 do 20 minut in sperite obdelano površino z veliko vode. V primeru, da je plesni veliko, ponovite postopek po približno 10 minutah.

 

Zaščita površin po odstranjeni plesni:

  • Če želimo stene ali strop dodatno zaščititi in izolirati in s tem zmanjšati vpliv toplotnih mostov ter pojav plesni, lahko za izravnavanje uporabimo izravnalno maso Jubolin Thermo, Za končni sloj pa izberemo barvo Jupol Thermo. Oba izdelka dvigneta temperaturo površine in s tem zmanjšata možnost pojava kondenza.
  • Lahko pa se odločimo tudi za samostojno barvo Jupol Citro, ki učinkovito preprečuje ponoven nastanek plesni.
  • Vzrok plesni lahko preprečujemo tudi z notranjo izolacijo:
    • za izolacijo špalet uporabimo ploščo wedi debeline 10 mm v kombinaciji s Thermo gladilno maso in barvo, ki imajo visoko kapaciteto navzemanja in prerazporeditve vlage in preprečujejo tvorjenje kondenza. Za lepljenje plošč uporabimo lepilo Renopor.
    • stene in stope lahko znotraj izoliramo z mineralnimi toplotnoizolacijskimi ploščami Multipor. Za lepljenje in izravnavo uporabimo Multipor lepilno malto in fasadno mrežico.

 

NEKAJ DEJSTEV O PLESNI

  • Po nekaterih ocenah naj bi obstajalo približno 250.000 različnih vrst plesni, okoli 100.000 jih je prepoznanih, približno 100 pa jih najdemo v našem bivalnem okolju.
  • Plesni v domu povzročajo številne alergije, bolezni dihal in slabijo imunski sistem človeka.
  • Več kot je vlage, boljši so pogoji za nastanek in rast plesni.
  • Če samo prebelimo čez plesen, je ne uničimo, samo prekrijemo. Zato vedno najprej odstranimo plesen in nato uporabimo barvo , ki vsebuje sredstva za zaviranje plesni.

Mokre stene

Stene, namočene z vodo je potrebno najprej osušiti  in preprečiti ponovno omočitev. Betonske in zidane stene se sušijo dolgo, vendar osušene načeloma zadržijo trdnost, kot so jo imele prej.  Montažne stene, izdelane iz nosilnega ogrodja (ki je lahko kovinsko ali leseno), izolacije in obloge iz lesenih ali mavčnih plošč pa je treba sanirati drugače.

  • Vso namočeno oblogo odstranimo (raje nekoliko več), odstranimo vso mokro izolacijo in medprostor čimbolj osušimo.
  • Leseno nosilno konstrukcijo ponovno premažemo s sredsvom za zaščito lesa, kovinsko konstrukcijo pa s protikorozijskim premazom.
  • Namestimo novo izolacijo in novo oblogo.

Če ocenimo, da bi se nezgoda lahko ponovila, novo steno ustrezno zaščitimo. To storimo tako, da namesto lesene ali mavčne obloge uporabimo vodoodporne plošče na cementni osnovi, ki jim voda ne škodi, npr. plošče Aquapanel ali Aquafire. Kljub temu, da so plošče vodoodporne in v vodi ne razpadejo, vpijajo vodo. Da bo zaščita popolna, jih premažemo še z vodotesnim premazom Knauf Flachendicht ali Aquazip RDY.

          

 

Tudi masivne zidane ali betonske stene z vodotesnimi premazi zaščitimo pred močenjem z vodo. Površino stene očistimo, osušimo do te mere, da ni videti mokra in pramažemo z vodotesnim premazom, ki omogoča nadaljnje sušenje. Tudi za masivne stene lahko uporabimo enake izdelke kot za montažne. Če pa potrebujemo vodotesni premaz na večji površini, priporočamo uporabo tesnilne mase Fassa Bortolo MO660.

Cementni vodotesni premaz Koster

 

Vas je zatekla poplava ali izliv vode? Več o postopku sanacije notranjih in zunanjih površin si lahko preberete še v tem prispevku JUB-ovih strokovnjakov.

  • 17.03.2022
  • Kategorija: Nasveti
  • Komentarji: 0
Komentarji: 0
Brez komentarjev
Komentiraj

Vaš e-naslov ne bo objavljen.
Obvezna polja so označena z *