Pomoč
media
media
media
media
media
media
media
media
media

Mansarda

Če nam je podarjena možnost, da si stanovanje lahko uredimo v mansardi, je to super! 

Super, ker je cena nižja kot za novogradnjo, super, ker pridemo do stanovanja hitreje, super za sožitje med generacijami, super za okolje…

 

Kaj potrebujemo, da dobimo super stanovanje v mansardi

 

1. Najprej dober načrt.

Za preureditev mansarde v stanovanje je običajno potrebno gradbeno dovoljenje, če podstrešje že prej ni bilo opredeljeno kot bivalni prostor. In ker je zaradi poševne strehe uporabna površina nekoliko manjša od celotnega tlorisa, je potreben dober razmislek, kako razporediti prostore, da bo naša mansarda res super. Torej – arhitekt!

mansarda

 

2. Streha kot je treba: varna in dobro izolirana.

Pod kritino mora biti nameščena folija, ki služi kot rezervna kritina, ki nam reši premoženje v primeru poškodbe kritine med neurji in kot vetrna zapora, ki poveča učinkovitost toplotne izolacije. Ker strehe ne menjamo vsak dan, poskrbimo, da bodo izbrani materiali res kakovostni, saj pričakujemo, da bodo zdržali vsaj eno generacijo. Zato izberemo najboljše.

3. Toplotna izolacija:

Ni vseeno, kakšna je toplotna izolacija, da ne bo poleti v mansardi vroče in pozimi mraz. Med špirovci bo gostejša izolacija iz kamene volne (gostote 30 ali 50 kg/m3), lesne volne ali celuloze bolj učinkovito zadržala vročino na zunanji strani. Ker je po današnjih merilih za dobro izolacijo strehe potrebna večja debelina izolacije, kot je višina špirovcev, je potrebno drugi sloj izolacije namestiti še pod špirovce. Taka namestitev prepreči tudi neželene toplotne mostove.

Kadar je streha nizka in ne bi želeli zgubljati preveč prostora, pod špirovce namestimo bolj učinkovite izolacijske folije, s čimer prihranimo kar nekaj cm višine – in tudi centimetri so včasih pomembni.

Če za izolacijo pod špirovci res ni prostora, jo lahko dodamo nad špirovce. Pri tem je potrebno streho razkriti, kar strošek sicer poveča, pomislimo pa, da nam bo to zagotovilo dolgo, udobno in gospodarno bivanje za nekaj desetletij. Tudi v tem primeru si lahko pomagamo s tanjšimi izolacijami.

Pod izolacijo je obvezna še ena folija – ta preprečuje, da bi se izolacija navlažila zaradi toplega zraka, ki prehaja skozi streho. Kakšna naj bo folija na notranji strani – parna ovira ali parna zapora – bo predpisal projektant glede na vrsto izolacije in kritino, lahko pa vam svetujemo tudi mi.

Toplotno izolacijo lahko z notranje strani namestimo tudi na zidove, če fasada ni izolirana.

Najpreprostejša rešitev: uporabimo Multipor izolacijo.

 

4. V streho sodijo še strešna okna.

Za pravilno razporeditev oken v mansardi je dobro imeti tloris prostorov z vrisano opremo. Le tako si bomo lahko zagotovili svetlobo na pravih mestih in v dovolj veliki količini. Za lažje načrtovanje strešnih oken obstaja posebno orodje VELUX Dayloght Visualizer in svetovalci podjetja VELUX, ki nam pomagajo pri načrtovanju.

Ker se za VELUX strešna okna dobijo zunanja in notranja senčila, ni razloga, da bi se bali pregrevanja, izgube toplote, sončne svetlobe ali polne lune. Široka izbira senčil za strešna okna zagotavlja odgovor na vse zahteve.

 

5. Tla

V mansardi potrebujemo ogrevanje in običajno je to talno, saj nam omogoča boljši izkoristek prostora kot ogrevanje z radiatorji. Pod talnim ogrevanjem je potrebna vsaj minimalna debelina toplotne izolacije. Če smo z višino prostora na tesnem, nam pomagajo naslednje rešitve:

  • bolj učinkovita toplotna izolacije, recimo 2 cm debela izolacija Puren FAL,
  • namesto klasičnega estriha, ki je (skupaj s cevmi talnega gretja) debel 7 cm ali več, uporabimo suhomontažni estrih Variocomp, debel le 2 cm. Poleg tega, da prihranimo pri višini in s tem povečamo uporabno površino, skrajšamo čas gradnje za najmanj 2 meseca.

In še zvočna izolacija: če so pod nami drugi uporabniki, jim(si) zagotovimo mirno življenje in vgradimo dobro zvočno izolacijo.

 

6. Stene, stenske in stropne obloge

Da bo mansarda hitreje gotova, izdelamo montažne predelne stene in obloge strešine in stropa. Ogrodje/konstrukcijo hitro postavimo, razpeljemo instalacije, zapolnimo z izolacijo in obložimo z gradbenimi ploščami. Izberemo pravo vrsto plošč za oblogo:

7. Kopalnica v mansardi

Nekaj posebnosti pa je v taki kopalnici. Običajno je razmeroma velik del prostora nižji zaradi poševne strehe. To zahteva dobro načrtovanje opreme in dobro prezračevanje. Strešna okna VELUX s posebno loputo omogočajo prezračevanje tudi pri zaprtih oknih, kadar pa v prostoru ni strešnega okna, bo prezračevalnik nujen.

Zaradi povečane količine vlage je potrebna uporaba vlago-odpornih plošč tudi na stropu in strešni poševnini.

Strateško nameščeno strešno okno v kopalnici

vir: splet

Kako v mansardnih kopalnicah pridobimo več prostora?

  • Pod strešnimi okni bo stojna višina pribl. 20 cm večja, če pa uporabimo VELUX mini frčado, se bo povečala še za 10 ali 20 cm.
  • Namesto klasične tuš kadi vgradimo tuš v nivoju tal. Ker na tleh ne bo pragov, bo kopalnica udobnejša, varnejša in na videz večja. Enostavna je izvedba z wedi FUNDO ploščami za tla pod tušem.
  • Z wedi ploščami lahko izdelamo kopalniško pohištvo, predelne stene, klopi in umivalnike po svojih merah in izkoristimo prostor v popolnosti.

 

8. Tudi drsna vrata prihranijo prostor

Drsna vrata, ki se odpirajo v steno, so idealna izbira za mansarde. Prostor ob vratih lahko bolje izkoristimo in na ta način pridobimo kar nekaj kvadratnih metrov uporabne površine.

Primer tlorisa:

Primerna so za vse vrste prostorov, lahko so lesena ali steklena – slednja so še posebej primerna, saj prenašajo naravno osvetlitev tudi v centralno ležeče prostore.

Steklena drsna vrata

 

9. Kamin in dimnik

Če je skozi mansardo speljan dimnik ali če je v samem prostoru kamin, poskrbimo za varnost. Dimniški požari so najpogostejša požarna nesreča pri nas. Obloge dimnikov morajo biti iz posebnih negorljivih materialov (plošče PROMATECT AD), ki v primeru, da se v dimniku vnamejo saje, preprečijo preboj temperature in plamena v prostor. Tu varčevanje ni na mestu. Pozornost je potrebno posvetiti tudi prehodu dimnika skozi streho – ob dimnik ne nameščamo vnetljivih materialov.

Ognjevarna obloga kamina s Promafour ploščami

 

10. Dostop pod streho

Če nam je v konici strehe ostalo še kaj prostora, ga lahko izkoristimo za priročno shrambo. Tudi če te ne potrebujemo, bomo verjetno potrebovali občasen dostop do tega prostora. Zagotovimo si ga s podstrešnimi stopnicami. Loputa stopnic naj bo dobro izolirana, da na hladnem podstrešju ne bo težav z vlago in kondenzom. Velikost podstrešnih stopnic izberem glede na prostor, ki nam je na razpolago. Če želimo, lahko izbiramo med posebnimi stopnicami za nizko-energijske objekte ali med stopnicami s požarno zaščito.

  • 17.07.2024
  • Kategorija: Nasveti
  • Komentarji: 0
Komentarji: 0
Brez komentarjev
Komentiraj

Vaš e-naslov ne bo objavljen.
Obvezna polja so označena z *