Pomoč
media
media
media
media
media

Zvočna izolacija tal

V medetažni konstrukciji  najlažje preprečimo prenos zvoka, če izolacijo, ki preprečuje prenos udarnega/pohodnega zvoka, vgradimo v tla. Zvočna izolacija na spodnji, stropni strani, je za prenos zvoka iz zgornjega nadstropja bistveno manj učinkovita.

Za zvočno izolacijo tal je na voljo več materialov, ki jih izberemo glede na vrsto stropa oz. medetažne konstrukcije (betonska plošča, strop Monta, lesena konstrukcija, jeklena konstrukcija, jeklena sovprežna konstrukcija …), glede na vrsto talne obloge (tekstil, PVC, parket, laminat, keramika/kamen, estrih + Cement Design ali epoksi) in glede na višino, ki jo imamo na razpolago.

Zvok, ki se širi po zraku in udarni zvok

zvočna izolacija tal

Pri zvočni izolaciji tal je pomembno upoštevati dva načina širjenja zvoka: zvok, ki se širi po zraku in zvok, ki se prenaša po konstrukciji. Zvok, ki nastane in se širi po zraku, se ob stiku s konstrukcijo delno odbije, delno se v konstrukciji absorbira – pretvori v kinetično in toplotno energijo, delno pa prehaja skozi konstrukcijo. Prehod tega zvoka preprečimo z masivnimi medetažnimi konstrukcijami, ki zadržijo večji del zvoka. Betonska medetažna plošča je zato zaradi večje mase učinkovitejša zvočna izolacija od lažje lesene medetažne konstrukcije.

Pri hoji in premikanju predmetov pa nastane še druga vrsta zvoka, tako imenovani udarni zvok. Ta zvok povzroči v tleh vibracije nizkih frekvenc, ki se hitro prenašajo po masivnih gradbenih elementih. Da bi preprečili prenos udarnega zvoka iz zgornjih v spodnje etaže, v talne konstrukcije vgrajujemo ločilne plasti, ki udarni zvok absorbirajo – pretvorijo v energijo.

Pri vgradnji ločilne plasti v tla je pomemben tudi način vgradnje: tlak vgradimo plavajoče, to pomeni, da mokri ali suhi estrih nista vgrajena direktno na nosilno konstrukcijo tal, ter da se ne dotikata obodnih sten. Ločitev dosežemo z uporabo zvočno-izolacijskih materialov.

Malo o dinamični togosti

Zvočno izolacijski materiali, ki preprečujejo širjenje udarnega zvoka, so materiali z nizko dinamično togostjo. Dinamična togost je lastnost, ki pokaže upor materiala pod vplivom delovanja dinamične obtežbe (ponavljajočih se udarcev). Enota za dinamično togost je MN/m3.

Če je material zelo tog, se večina energije udarca prenese skozi material – tak material udarni zvok slabo izolira. Materiali z nizko dinamično togostjo se pod udarci začasno deformirajo – stisnejo, in del zvoka na ta način absorbirajo.  Zato so za zmanjšanje prenosa udarnega zvoka boljši materiali z nizko dinamično togostjo.

Upoštevati je potrebno, da vsi toplotno izolacijski materiali niso primerni tudi za zvočno izolacijo. Navaden ekspandiran polistiren (EPS), ekstrudiran polistiren (XPS), penjen poliuretan (PIR) ter plošče iz penjenega stekla niso primerni materiali za zvočno izolacijo.

Učinkovito pa lahko uporabimo druge toplotno-izolacijske materiale iz kamene ali lesne volne, sintetičnih filcev ali pene, plute ali gume. Tudi poseben tip ekstrudiranega polistirena ima povečano dinamično togost in zato manj prenaša zvok kot običajen EPS. K izboljšanju zvočne izolacije tal z zmanjšanjem širjenja udarnega zvoka pripomorejo tudi nekateri materiali za izravnavo podlage – npr. suho nasutje in talne obloge, ki jih sestavljajo mehke plasti – na primer s pluto podložen parket ali laminat, tekstilne talne obloge in podobno.

Kakšna je ustrezna zvočna izolacija

Minimalne zahteve so določene v tehnični smernici T S G - 1 - 0 0 5: 2 0 1 2 – Zaščita pred hrupom v stavbah: Mejne vrednosti izolirnosti in maksimalne ravni zvočnega tlaka udarnega hrupa notranjih ločilnih elementov.

Zvočna izolirnost R´w [dB] določa minimalno zmanjšanje ravni hrupa med etažami in je odvisna od rabe prostorov. Primer: za bivalne prostore med stanovanji različnih uporabnikov je zahtevana zvočna izolacija tal 52 dB. Večja vrednost pomeni boljšo zvočno izolativnost medetažne konstrukcije.

Omejene je tudi največja dovoljena vrednost zvočnega tlaka udarnega zvoka L´n,w [dB].  Manjša vrednost L´n,w  pri enaki ravni povzročenega hrupa pomeni boljšo izolativnosti medetažne konstrukcije. Za medetažne konstrukcije med stanovanji vrednost zvočnega tlaka od udarnega zvoka L´n,w  ne sme presegati 55 dB.

V povezavi na Tehnična smernica Zaščita pred hrupom v stavbah   so tabele, ki prikazujejo mejne vrednosti zvočne izolacije za različne stenske in medetažne - talne konstrukcije.

Zvočno izolacijski materiali, primerni za različne medetažne konstrukcije

Pri nas najpogostejše medetažne konstrukcije so: armirano-betonska plošča, strop iz lesenih stropnikov in strop iz betonskih nosilcev med opečnimi polnili (Monta, Rapid ipd).

Armirano betonske plošče zaradi velike mase dobro izolirajo zvok, ki se širi po zraku, slabše pa udarni zvok. Zato nanje vgrajujemo klasične ali suhomontažne plavajoče estrihe na zvočni izolaciji iz mineralne volne. V primeru sanacij, ko nam primanjkuje prostora, pa namesto mineralne volne vgradimo izolacijo iz mikro-granulirane gume, ki je debela le nekaj milimetrov.

Zvočna izolacija tal z gumo Ecorubber

Monta strop je sestavljen iz votlih opečnih polnil in betonske plošče, debele 5 do 6 cm. Masa takega stropa je manjša, zato slabo zvočno izolira. Pogosto so instalacije, speljane po tleh, vgrajene v sloj lahkega betona. Ta izboljša izolativnost stropa za zvok, ki se širi po zraku, ne pa tudi za udarni zvok. Obvezna je vgradnja dodatne zvočne izolacije in klasičnega plavajočega estriha, ločenega od sten z dilatacijskimi trakovi.

Zvočna izolacija lesenega stropa s Fermacell nasutjem v satju

Leseni stropi so sestavljeni iz lesenih tramov – stropnikov, na spodnji strani zaprtih z lesenim opažem, v starih izvedbah obloženem s trstiko in ometanem. Med stropniki je včasih suho nasutje, ki je lahko iz gramoza, peska, žaganja ali ostankov gradbenega materiala ali pa je med stropniki votel prostor. Nad stropniki so običajno deske, kot podlaga za masiven parket. Lesena konstrukcija je v primerjavi z ostalimi konstrukcijami lažja, zato se zvok po njej dobro prenaša. Pri sanacijah je smiselno dopolniti manjkajoče nasutje, s čimer zmanjšamo prenos zvoka, ki se širi po zraku in nove tlake podložiti z elastičnimi izolacijskimi materiali, kot sta pluta ali guma. Pri novo izvedenih lesenih stropih se guma vgrajuje tudi na ležišča stropnikov, s čimer zmanjšamo prenos udarnega zvoka.

Več o Lesenih stropih in zvočni zaščiti  in kako Prenovimo stara tla

Nakup izdelkov za zvočno izolacijo

Vas zanima tudi toplotna izolacija tal?

  • 16.07.2024
  • Kategorija: Nasveti
  • Komentarji: 0
Komentarji: 0
Brez komentarjev
Komentiraj

Vaš e-naslov ne bo objavljen.
Obvezna polja so označena z *