Pomoč
Fasadna lepila in malte
Fasadna lepila se uporabljajo za lepljenje in armiranje izolacijskih plošč v fasadnih sistemih. V večini so na cementni osnovi v obliki prahu, ki ga na objektu zmešamo z vodo. Nanašamo ga z zobato gladilko.
Fasada je eden izmed ključnih delov za učinkovito izolacijo hiše in udobno bivanje. Navzven nas očarajo barvite fasadne barve hiš na otoku Burano ali pa zlitje z okolico hiš z umirjenimi naravnimi toni.
Toda bolj kot barvni odtenki fasade, so pomembni fasadni materiali: fasadno lepilo, armirna mrežica, vogalniki, izolacijski sloj in na koncu še zaključni sloj.
Poleg materialov je izrednega pomena še izvedba fasade. Pravilno vgrajene komponente fasadnih materialov so prav tako ključne kot tudi njihova izbira.
Pravilen nanos in izbira pravega fasadnega lepila na primer je dejavnik, ki zelo vpliva na kakovost fasadnega ovoja.
Fasadno lepilo predstavlja stik med podlago in izolacijskim slojem, zato ga je potrebno nanašati na očiščeno, stabilno in ravno podlago z zobato gladilko. Lepilo nanesemo tudi na robove plošč v debelini približno 5 cm. Vsak proizvajalec določi porabo svojega fasadnega lepila glede na material, vendar je povprečna poraba lepila 4 kg/m² za lepljenje in dodatno 4 kg/m² za armiranje.
S pravilno uporabo fasadnega lepila bomo preprečili odstopanje in deformacijo izolacijskih plošč.
Do deformacije ali odstopanja lahko pride tudi kadar je lepilo nanešeno točkovno na podlago za lepljenje izolacijskih plošč.
Fasadno lepilo se uporablja za lepljenje izolacijskih plošč na zunanje dele stene objektov, za armiranje čez izolacijske plošče z vgrajevanjem mrežice v lepilo za zagotavljanje trdnosti in kohezivnosti površine.
Vrste fasadnih lepil
Večinoma so na cementni osnovi, ker so kakovostna in cenovno ugodnejša kot druge vrste fasadnih lepil. Predstavljajo primarno vrsto fasadnih lepil.
Poliuretanska lepila so pakirana v pločevinastih dozah tako kot poliuretanske pene in ostala poliuretanska lepila. Uporabimo ga kadar želimo hitro in enostavno ter brez umazanije prilepiti nekaj plošč izolacije.
Nekatera fasadna lepila so namenjena samo lepljenju izolacijskih plošč in druga samo armiranju, nekatera pa lahko uporabimo za oboje.
Za armiranje vedno uporabimo zobato gladilko s katero nanesemo lepilo na izolacijske plošče. Na lepilo pritisnemo armirno mrežico, ki jo z drugo – gladko stranjo gladilke vtisnemo v lepilo.
Vremenski pogoji
Tako kot pri vseh gradbenih delih, je tudi pri izvedbi fasade pomembno kakšni so vremenski pogoji.
Optimalni pogoji za izdelavo fasade do sredi pomladi in sredi jeseni ko so temperature med 5°C in 25°C, vlažnost ozračja ne presega 75%, vreme pa ni vetrovno.
Ob deževnem vremenu je velika vlažnost, zato naj takrat dela ne potekajo. Prav tako ne poleti v hudi vročini, še posebej ne, če fasada ni zaščitena z zaveso ali celo vgrajujemo grafitni stiropor. Ta bo zaradi temne barve vpil toliko toplote, da se bo začel deformirati in odstopati.
Če nas jeseni, prehitijo nizke temperature, premislimo o nadaljevanju ali začetku del. Če se temu ni mogoče izogniti, potem uporabimo posebna fasadna lepila, ki že vsebujejo dodatke, ki omogočajo sušenje tudi pri nižjih – zimskih temperaturah.
Priprava podlage
Priprava podlage je zelo pomembna za kakovostno in učinkovito izvedbo fasade.
Podlaga mora biti suha in čista.
Če kje opazite mah ali druge nečistoče jih je treba odstraniti. Najpogosteje za te dele uporabimo z visokotlačni čistilec.
Vse dele fasade kjer odstopa omet, odstranimo, pri čemer si pomagamo z lopatico, s katero postrgamo vse nepritrjene dele.
Če so kje nastale globlje luknje kot 1 cm, bo potrebno te dele izravnati, bodisi z izravnalno malto, bodisi z uporabo izolacijskih plošč, ki jih namestimo v luknje.
Priporoča se, da podlago, ki je porozna ali pa mehansko slabša, utrdimo s prednamazom. Ta bo zagotovil, da se bodo manjše količine morebitega prahu zlepile, poleg tega pa bo prednamaz tvoril enakomerno podlago in boljši oprijem fasadnega lepila.
Če so površine zelo neravne, v izravnalno maso vdelajte še armirno mrežico za boljšo stabilnost in homogenost podlage.
Vse pravice pridržane. Copyright © 2016 - Kalcer d.o.o. | Spletna trgovina
Ponudba na straneh se lahko razlikuje od ponudbe v trgovinah KALCER. Fotografije so lahko simbolične in ne zagotavljajo lastnosti izdelkov!