Pomoč
- Področja uporabe
Zvočna izolacija
Vas moti prenos hrupa med nadstropji?
Če imate lesen strop, si v blogu Leseni stropi in zvočna zaščita preberite, kako ga prenoviti, da se zvočna izolacija ne bo poslabšala.
Prenos zvoka lahko zmanjšamo tudi s prenovo tal. O tem smo pisali v blogu Prenovimo stara tla.
Plošče, ki so namenjene izboljšanju zvočne izolacije in jih lahko vgradimo ne glede na to ali smo v fazi načrtovanja postavitve zvočno izolativnih sten in stropov, ali pa bi radi dodali dodatno zvočno zaščito:
- Akustik gips 2 plošče pritrjujemo ploskovno in vijačimo na spodnjo plast plošč. Ker se vijačijo so primerne tudi za izboljšanje zvočne izolacije stropa.
- Akustik gips 3 in Akustik gips C1 so plošče, ki se lepijo na obstoječo površino
- Lesna plošča A8 in Variotherm Silent za zmanjšanje udarnega zvoka
- Plošča Knauf Diamant, in plošča Rigips Habito sta trši in gostejši plošči, kot so običajne mavčne plošče, zato sta bolj primerni za zvočno izolacijo.
- Plošča Knauf Siletntboard, ki se uporablja tudi pri izvedbi medstanovanjskih sten.
- Plošča Rigips DuoTech je lepljena mavčna plošča, ki s pomočjo lepila med ploščama oslabi prenos zvoka.
Kaj pa hrup od zunaj?
Pogosto se dogaja, da so pokrovi jaškov in kanalov nameščeni tako, da se ne prilegajo popolnoma okvirju in to povzroča nadležen ropot, ki onesnažuje okolico s hrupom in preizkuša živce okoliških prebivalcev. Tak ropot povzroča nelagodje, poglablja psihofizične stiske in dolgoročno lahko povzroči celo resne okvare slušnega sistema.
Noise Stop vložki so idealna rešitev za zmanjšanje hrupa, ker se prilegajo vsaki obliki jaška - okroglim in kvadratnim.
Stanovalci večstanovanjskih hiš se pogosto soočajo z motečim hrupom, ki ga povzročajo sosedje. Največkrat potrebujejo rešitve za zvočno izolacijo stropa ali sten. Poglejmo si najpogostejše primere motenj in njihove rešitve:
- Potrebujemo zvočno izolacijo za steno, ker nas moti sosedova televizija. Kaj naj storimo?
Zvočna izolacija sten v hrupnem ali mirnem prostoru se lahko reši na več načinov:
- stene iz betona dobro prenašajo zvok. Zvočno izolacijsko oblogo po možnosti fizično ločimo od stene, na primer z oblogo iz plošč DuoTech, če pa želimo tanjšo oblogo, betonski zid oblepimo s ploščami Akustik gips C1.
- opečne stene so lahko iz polne ali votle opeke, tanjše ali debelejše. Za stene iz opečnih votlakov/modularca/termobloka uporabimo oblogo iz plošč Akustik gips 3 ali oblogo po sistemu DuoTech. Za tanke stene ali stene iz votle opeke, pa tudi za stene iz penjenega betona (Siporex ali Ytong zidakov), pa uporabimo kombinirano oblogo iz plošč Silentboard in Diamant ali nekoliko tanjšo oblogo iz plošč Akustik gips 3. Take obloge stenam dodajo manjkajočo maso, obenem pa ločijo notranjo oblogo od nosilnega zidu in tako zmanjšajo prenos zvoka v sosednje prostore.
- montažne stene iz OSB in mavčnih plošč so lahke, a kljub temu relativno dober zvočni izolator, če so pravilno zasnovane. Stene obložimo z dodatnim slojem zvočno izolacijskih plošč. Če ima obstoječa stena na vsaki strani samo eno ploščo, za dodatno oblogo uporabimo plošče Duotech ali Silentboard. Če pa ima stena na vsaki strani oblogo iz dveh plošč, za dodatno oblogo uporabimo plošče Akustik gips 2. Plošče v podlago vijačimo, pri tem pa se nam ni potrebno obremenjevati, kje so nosilni profili - uporabimo posebne vijake, ki so namenjeni pritrjevanju v gips plošče, t.i. gips/gips vijaki. Kadar nimamo možnosti, da bi tako steno obložili z obeh strani, za oblogo uporabimo plošče Akustik gips3, ki jih lahko na podlago prilepimo. Zvočna izolacija stene je torej popolnoma izvedljiva. Le izbrati je potrebno pravo rešitev za vaš primer.
Več pa lahko preberete še v blog prispevku
- Sosedi nad mano me spravljajo v obup s svojo hojo, kako naj rešim težavo?
Rešitev: Ostane nam še zvočna izolacija stropa, ki je najzahtevnejša. Preko stropa se v spodnje prostore prenaša zvok, ki izvira v zraku in zvok, ki ga povzroča hoja, premikanje pohištva in podobno - temu rečemo tudi udarni zvok. Kadar prostor ni prevelik, lahko stropno oblogo popolnoma ločimo od nosilne konstrukcije: izdelamo jo po sistemu Knauf D131 in uporabimo dva sloja mavčnih plošč.
Kadar velikost prostora ne omogoča uporabe samonosilne konstrukcije, moramo konstrukcijo obesiti na medetažno ploščo. Uporabiti je potrebno obešala z antivibracijskimi podložkami, ki zmanjšajo prenos udarnega zvoka, oblogo iz dveh slojev plošč ( Akustik gips 2 in standardne mavčne plošče) ter vmesno polnilo iz mineralne volne. Novo stropno oblogo ločimo od obodnih sten z izolacijskimi trakovi iz gume.
Vse pravice pridržane. Copyright © 2016 - Kalcer d.o.o. | Spletna trgovina
Ponudba na straneh se lahko razlikuje od ponudbe v trgovinah KALCER. Fotografije so lahko simbolične in ne zagotavljajo lastnosti izdelkov!